Warunki realizacji projektu w Gimnazjum
Warunki realizacji projektu edukacyjnego
w Gimnazjum w Łubnie Szlacheckim
I.
1. Wszyscy uczniowie Gimnazjum w Łubnie Szlacheckim obowiązkowo biorą udział w realizacji projektu edukacyjnego.
2. Projekt edukacyjny jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod.
3. Projekty uczniowskie realizowane są w drugim roku nauki w gimnazjum. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za zgodą Dyrektora szkoły, projekty mogą być realizowane w innym terminie.
4. Na początku każdego roku szkolnego uczniowie klas drugich i ich rodzice są informowani przez wychowawców o warunkach realizacji projektu edukacyjnego (w roku szkolnym 2010/2011 informacje te przekazuje się do 30 listopada 2010 roku).
5. Informacje o zasadach przeprowadzania projektu edukacyjnego są dostępne na stronie internetowej szkoły.
6. Liczba nauczycieli - opiekunów projektów edukacyjnych zależy od liczby zespołów uczniów realizujących w danym roku projekty, przy czym jeden nauczyciel może sprawować opiekę nad najwyżej czterema zespołami liczącymi 5 - 8 uczniów.
7. Projekt edukacyjny realizowany przez zespół uczniów pod opieką nauczyciela obejmuje następujące działania:
a) wybranie tematu projektu edukacyjnego przez zespół uczniów;
b) określenie celów projektu edukacyjnego, ustalenie rozwiązywanego problemu;
c) zaplanowanie etapów jego realizacji w formie harmonogramu;
d) wykonanie zaplanowanych działań;
e) monitorowanie i konsultowanie realizacji projektów przez uczniów przez nauczyciela prowadzącego projekt;
f) publiczne przedstawienie rezultatów projektu edukacyjnego.
8. Opiekun projektu edukacyjnego przekazuje wychowawcy klasy informację o stopniu zaangażowania uczniów w realizację projektu w formie pisemnej w ciągu tygodnia od prezentacji rezultatów projektu.
9. Wychowawca kontroluje udział wychowanków w pracach zespołów i odpowiada za to, aby każdy z nich w trakcie nauki w gimnazjum uczestniczył w realizacji projektu edukacyjnego.
10. Wychowawca uwzględnia udział ucznia w realizacji projektu edukacyjnego w rocznej ocenie zachowania ucznia, zgodnie z kryteriami zawartymi w Wewnątrzszkolnym Systemie Oceniania.
11. Informację o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego oraz temat projektu edukacyjnego wpisuje się na świadectwie ukończenia gimnazjum.
12. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, uniemożliwiających udział ucznia w realizacji projektu edukacyjnego, dyrektor gimnazjum może zwolnić ucznia z udziału w realizacji projektu edukacyjnego. Na świadectwie ucznia zwolnionego z realizacji projektu w miejscu przeznaczonym na wpisanie informacji o udziale w realizacji projektu wpisuje się "zwolniony" albo "zwolniona".
II.
1. Zakres tematyczny projektu edukacyjnego może dotyczyć wybranych treści nauczania określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla gimnazjów lub wykraczać poza te treści.
2. Najpóźniej do końca października danego roku szkolnego (a w roku szkolnym 2010/2011 do końca listopada 2010 r.) każdy zespół przedmiotowy proponuje w formie pisemnej co najmniej cztery tematy projektów.
3. Propozycje tematów projektów mogą zgłaszać wychowawcom klas sami uczniowie lub ich rodzice.
4. Ostatecznej akceptacji tematów projektów oraz przydziału opiekunów projektów dokonuje dyrektor szkoły.
5. Uczniowie wybierają temat projektu i tworzą zespoły do realizacji projektu do końca listopada danego roku szkolnego (w roku szkolnym 2010/2011 w miesiącu grudniu), podczas godziny wychowawczej, na zasadzie dobrowolności.
6. W przypadku, gdy uczniowie samodzielnie nie utworzą zespołów, wychowawca samodzielnie dokonuje podziału. Wychowawca przydziela również do zespołu ucznia, który nie dokonał samodzielnie wyboru tematu lub znalazł się poza zespołami.
7. Uczniowie realizują projekty do końca kwietnia.
8. Uczniowie realizujący projekt edukacyjny mogą zwracać się z prośbą o konsultacje do wszystkich nauczycieli.
9. Konsultacji nauczyciele mogą udzielać w ramach godzin, o których mówi art. 42 Karty Nauczyciela.
10. Uczniowie prezentują publicznie rezultaty projektów edukacyjnych do 20 maja danego roku szkolnego. Prezentacja rezultatów wszystkich projektów powinna odbyć się jednego dnia, jeżeli pozwolą na to możliwości organizacyjne szkoły.
11. W prezentacji uczestniczyć mogą rodzice uczniów, zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie gimnazjum.
12. Opiekunowie projektu edukacyjnego prowadzą na bieżąco dokumentację jego przebiegu w formie "karty projektu", której wzór stanowi załącznik nr 1 do Warunków realizacji projektu edukacyjnego w Gimnazjum w Łubnie Szlacheckim.
13. Po zakończeniu projektu dokumentację z nim związaną przechowuje się w kancelarii szkoły.