Regulamin rekrutacji do klasy I szkoły podstawowej
Załącznik do Zarządzenia nr 7/14/15 Dyrektora
Zespołu Szkół Publicznych w Łubnie Szlacheckim
z dnia 20 lutego 2015 roku
REGULAMIN REKRUTACJI
DO KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ŁUBNIE SZLACHECKIM
§ 1
ZASADY PRZYJĘĆ
1. Do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Łubnie Szlacheckim przyjmowane są z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły, które w danym roku kalendarzowym zostały objęte obowiązkiem szkolnym i które odbyły roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne.
2. Przyjęcie dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły odbywa się na podstawie zgłoszenia rodzica lub prawnego opiekuna, składanego u dyrektora szkoły, w terminie określonym w niniejszym regulaminie.
3. Dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły mogą być przyjęte do klasy pierwszej, pod warunkiem, że szkoła posiada wolne miejsca, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
4. O przyjęciu dziecka do szkoły w trakcie roku szkolnego decyduje dyrektor szkoły.
§ 2
POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE I KRYTERIA PRZYJĘĆ
1. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się wyłącznie na wolne miejsca, w przypadku większej liczby kandydatów, o których mowa w § 1 ust. 3, na pisemny wniosek rodzica (opiekuna prawnego) – złożony u dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Łubnie Szlacheckim.
2. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza powołana przez dyrektora szkoły komisja rekrutacyjna, w skład której wchodzi 3 nauczycieli uczących w Szkole Podstawowej. Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
3. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc, komisja - po weryfikacji wniosków w postępowaniu rekrutacyjnym bierze pod uwagę łącznie następujące kryteria:
1) niepełnosprawność kandydata;
2) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
3) zamieszkanie kandydata ubiegającego się o przyjęcie do szkoły poza gminą Tarnowiec;
4) rodzeństwo kandydata spełnia obowiązek szkolny w wybranej szkole;
5) oboje rodzice kandydata pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilno-prawnej, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub pozarolniczą działalność gospodarczą. Kryterium to stosuje się również do pracującego lub studiującego rodzica samotnie wychowującego dziecko.
4. Każde wymienione w § 2 ust. 3 kryterium otrzymuje wartość punktową – 10.
5. Za spełnienie kryteriów kandydat może uzyskać maksymalnie 50 punktów.
6. Do szkoły przyjmuje się kandydatów, którzy w wyniku postępowania rekrutacyjnego otrzymali najwyższą ilość punktów, aż do wyczerpania wolnych miejsc.
7. W przypadku uzyskania przez kandydatów równej liczby punktów w pierwszej kolejności o przyjęciu do szkoły decyduje wyższa liczba punktów przyznanych za kryteria wymienione w § 2 ust. 3 p. 3-5.
8. W przypadku konieczności przeprowadzenia postępowania uzupełniającego stosuje się kryteria, o których mowa w § 2.
§ 3
DOKUMENTY DOTYCZĄCE REKRUTACJI
1. Dokumenty składane przez rodziców do szkoły to:
1) Zgłoszenie – dla kandydatów zamieszkałych w obwodzie szkoły;
2) Wniosek – dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły;
3) Inne dokumenty dołączone do Zgłoszenia lub Wniosku:
a) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów
ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – dokument składa się w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego
odpisu lub wyciągu z dokumentu;
b) Oświadczenie o spełnianiu kryterium, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 5.
3. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
4. Dokumenty, o których mowa w §3 ust. 1 pkt 3 mogą być składane także w postaci kopii poświadczanej za zgodność z oryginałem przez rodzica (opiekuna prawnego) kandydata.
§ 4
ROZPATRYWANIE WNIOSKÓW W PRACACH KOMISJI REKRUTACYJNEJ
1. Komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do klasy pierwszej, jeżeli w wyniku postępowania rekrutacyjnego wniosek rodzica został pozytywnie zweryfikowany oraz złożył on wymagane dokumenty.
2. Do zadań komisji rekrutacyjnej należy w szczególności:
1) weryfikacja złożonych wniosków i dokumentów,
2) ustalenie wyników rekrutacji i podanie do publicznej wiadomości sporządzonej alfabetycznie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych (imiona i nazwiska dzieci lub informacja o liczbie wolnych miejsc),
3) sporządzenie protokołu postępowania rekrutacyjnego.
4) podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych lub informacji o liczbie wolnych miejsc.
3. Przez podanie do publicznej wiadomości rozumie się umieszczenie listy na tablicy ogłoszeń w siedzibie Zespołu Szkół Publicznych w Łubnie Szlacheckim.
4. Dzień podania do publicznej wiadomości jest określony w adnotacji umieszczonej na liście, opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.
§ 5
TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO
1.Od 10 marca do 21 marca – wydawanie rodzicom kandydatów do klasy I szkoły podstawowej zgłoszeń lub wniosków.
2. Od 24 marca do 11 kwietnia - przyjmowanie zgłoszeń wniosków o przyjęcie dzieci do szkoły.
3.Do 15 kwietnia – podanie do publicznej wiadomości listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
4.Od 16 kwietnia do 25 kwietnia – potwierdzanie przez rodziców woli zapisu dziecka do szkoły.
§ 6
TERMINY POSTĘPOWANIA ODWOŁAWCZEGO
1. W terminie 7 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do klasy I szkoły podstawowej.
2. Uzasadnienie sporządza komisja rekrutacyjna w terminie 5 dni od dnia wpłynięcia wniosku rodzica. Uzasadnienie zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym.
3. W terminie 7 dni od otrzymania uzasadnienia, rodzic kandydata może wnieść do dyrektora Zespołu Szkół Publicznych w Łubnie Szlacheckim odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej.
4. Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Łubnie Szlacheckim rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
5. Na rozstrzygnięcie dyrektora przysługuje skarga do sądu administracyjnego.
§ 7
POSTĘPOWANIE UZUPEŁNIAJĄCE
Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, szkoła nadal dysponuje wolnymi miejscami w klasie I, dyrektor szkoły przeprowadza postępowanie uzupełniające, które kończy się do 31 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który przeprowadza się rekrutację. Postępowanie uzupełniające przeprowadza się na zasadach opisanych w § 2-4,6.
Wniosek o przyjęcie ucznia do klasy I Szkoły Podstawowej w Łubnie Szlacheckim.