3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Większość z Was zastanawia się, cóż to za święto? Cóż to takiego konstytucja? Czy to
ważne, czy ona jest czy nie?
W tym roku obchodzimy 230 – tą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Każdy porządek, żeby był trwały, musi być spisany i na papierze, i w sercach. Na papierze, żeby ludzie nie zapomnieli; w sercach, żeby życzliwie i wytrwale te porządki spełniali. Konstytucja to najważniejszy dokument w państwie; zawiera prawa i obowiązki obywateli, mówi o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie, określa jego ustrój.
W XVIII wieku państwo polskie przeżywało poważny kryzys: władza królewska słabła, walki wewnętrzne niszczyły kraj, w rzeczywistości rządzili magnaci, którym zależało tylko na własnym interesie. Sytuację tę wykorzystywali sąsiedzi, którzy w 1772 roku dokonali podziału części ziem polskich pomiędzy siebie w I rozbiorze.
Polsce była potrzebna konstytucja, która byłaby ratunkiem dla Rzeczpospolitej, mogłaby wzmocnić państwo i stworzyć prawne podstawy do przekształcenia go w silne i nowoczesne.
Na szczęście znaleźli się w Polsce ludzie, którzy dostrzegli zło w kraju i grożące niebezpieczeństwo utraty niepodległości. To między innymi oni byli twórcami konstytucji, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja – uchwalono ją w 1791 roku. Warto jeszcze podkreślić, że polska ustawa była pierwszą w Europie i drugą na świecie.
Zachęcamy do radosnego świętowania i wyrażania w ten sposób swojej miłości i przywiązania do naszej Ojczyzny.
Dzieci uczęszczające na świetlicę włączyły się w przygotowania do obchodów radosnych świąt majowych.