Regulamin funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Łubnie Szlacheckim
Regulamin funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Łubnie Szlacheckim
w czasie zagrożenia epidemiologicznego obowiązujący od 1 września 2020 r.
Przedszkole
- Organizacja pracy oddziałów przedszkolnych
- Oddziały przedszkolne zlokalizowane są na parterze szkoły w sali nr 3 (oddział przedszkolny)i 4 (dzieci młodsze). Dzieci przebywają w miarę możliwości w jednej sali.
- Zajęcia w oddziałach przedszkolnych odbywają się zgodnie z arkuszem organizacji szkoły i przydziałem obowiązków nauczycieli.
- W przypadku choroby nauczyciela dyrektor wyznacza inną osobę do opieki nad dziećmi, dostosowując organizację pracy do zaistniałych warunków.
- Korzystanie ze środków ochrony osobistej (maseczki na twarz, przyłbice, rękawiczki) przez nauczycieli i personel jest dobrowolne.
- Nauczyciele powinni zachować dystans między sobą - co najmniej 1,5 m.
- Dzieci korzystają z toalet na parterze, znajdujących się naprzeciwko sal lekcyjnych, w sposób ograniczający możliwość bezpośredniego kontaktu. W razie potrzeby pomocy udziela pracownik obsługi. Po każdym skorzystaniu dziecko musi umyć ręce.
- Zabrania się przebywania dzieci na korytarzu na pierwszym i drugim piętrze szkoły.
- Sale lekcyjne powinny być wietrzone co godzinę, a w razie potrzeby częściej. W razie niskiej temperatury na zewnątrz na czas wietrzenia sali dzieci mogą się udać do pomieszczenia świetlicy, do sali gimnastycznej, na teren przy szkole, do sali zabaw.
- Dzieci mogą wychodzić na spacery tylko i wyłącznie na teren przy szkole. Zakazuje się organizacji spacerów i wycieczek poza teren szkoły, szczególnie do miejsc, w których dzieci mogłyby mieć kontakt z osobami trzecimi.
- Każde dziecko korzysta z własnych przyborów. Zakazane jest pożyczanie przyborów innym dzieciom.
- Dzieci nie mogą przynosić do szkoły żadnych zabawek ani zbędnych przedmiotów.
- W salach przedszkola nie może się znajdować wyposażenie i przedmioty, których dezynfekcja jest utrudniona (pluszowe zabawki, małe klocki konstrukcyjne, dywany, firanki itp.).
- Zajęcia w oddziałach przedszkolnych zaczynają się o godz. 8.20.
- Dezynfekcja
- Powierzchnie płaskie, meble, klamki, włączniki itp. dezynfekowane są kompleksowo po zakończeniu zajęć w danym dniu. Do dezynfekcji używa się specjalnych preparatów, zapewnionych przez MEN oraz organ prowadzący, zgodnie z ulotkami producentów lub ciepłej wody z odpowiednimi środkami czystości.
- Nauczyciel w razie potrzeby na bieżąco dezynfekuje zabawki, którymi bawią się dzieci, wykorzystywane przez nie przybory i przyrządy sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.), a w razie konieczności także powierzchnie płaskie - blaty stolików i krzesła.
- W razie zaistnienia konieczności dezynfekcji w trakcie zajęć dzieci nauczyciel wyprowadza dzieci do innego pomieszczenia (sala gimnastyczna, świetlica, sala zabaw) lub na spacer, a sala jest wietrzona do zaniku zapachu środków dezynfekujących.
- Urządzenia na placu zabaw są codziennie dezynfekowane przez pracowników obsługi, z wyjątkiem dni, kiedy nie pozwalają na to warunki pogodowe.
III. Obowiązki nauczycieli. Nauczyciel:
- Dba o właściwe zachowanie dzieci - unikanie w miarę możliwości bliższych kontaktów między dziećmi w grupie, wymiany zabawek przez dzieci, picia z tej samej butelki, stykania się grupy z innymi dziećmi na terenie szkoły (w tym celu wyjścia z przydzielonej sali lekcyjnej powinny odbywać się w czasie, gdy trwają zajęcia lekcyjne w innych oddziałach szkolnych.
- W razie potrzeby dezynfekuje na bieżąco sprzęty i zabawki używane przez dzieci.
- Przeprowadza pogadanki na temat zasad higieny, unikania sytuacji sprzyjających zarażeniom wirusami, niedotykania rękoma okolic ust i nosa oraz przeprowadza instruktaż poprawnego mycia i poprawnej dezynfekcji rąk.
- Pozyskuje na początku zajęć w roku szkolnym zgodę rodzica na dokonanie pomiaru temperatury ciała dziecka w razie wystąpienia u niego objawów gorączkowych i dokonuje jej pomiaru przy pomocy termometru bezdotykowego znajdującego się w pomieszczeniu dyżurki. W razie stwierdzenia podwyższonej temperatury ciała u dziecka (37,5 - 38 stopni i wyższa) lub zauważenia innych objawów chorobowych opiekun:
- odizolowuje dziecko od reszty grupy, wyprowadzając je z sali;
- zapewnia mu chwilową opiekę pracownika obsługi;
- powiadamia niezwłocznie rodzica dziecka;
- składa raport o zaistniałej sytuacji dyrektorowi szkoły w sposób z nim ustalony.
- Pozostaje w stałym kontakcie z rodzicami dzieci.
- Dba o wietrzenie sali.
- Pilnuje, aby dzieci regularnie myły ręce wodą z mydłem, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza lub sali gimnastycznej czy sali zabaw, po skorzystaniu z toalety.
- W razie konieczności (zwłaszcza gdy zachodzi potrzeba dokonania zabiegów higienicznych u dziecka) nauczyciele korzystają ze środków ochrony osobistej - jednorazowych rękawiczek, maseczek na nos i usta, fartuchów z długim rękawem. Sprzęt ochrony osobistej znajduje się w pomieszczeniu dyżurki.
- Przyprowadzanie dziecka do oddziałów przedszkolnych
- Do przedszkola można przyprowadzić dziecko zdrowe, bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, nie wolno przyprowadzić dziecka do przedszkola.
- Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko musi być zdrowa.
- Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko:
- bezwzględnie dezynfekuje ręce, wchodząc do szkoły;
- przebywa jedynie w rejonie wejścia, na dolnym korytarzu prowadzącym do szatni oraz w wyznaczonej strefie na korytarzu na parterze;
- przebywa na terenie szkoły w maseczce zakrywającej usta i nos;
- zachowuje dystans społeczny w odniesieniu do innych osób nie mniejszy niż 1,5 m.
- Rodzice / opiekunowie przyprowadzają dzieci w godzinach od 8.05. do 8.20.
- Korzystając z szatni, rodzice powinni przestrzegać zasady, że jednocześnie w boksie może przebywać tylko 4 dzieci. W razie większej liczby osób w szatni należy poczekać, aż zwolni się miejsce.
- Rodzice / opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci muszą pozostawać w możliwości kontaktu telefonicznego z nauczycielem, a w razie stwierdzenia u dziecka niepokojących objawów chorobowych odebrać je bezzwłocznie ze szkoły.
- Dzieci młodsze niż sześć lat mają obowiązek dokładnego mycia rąk po wejściu do szkoły.
- Na okres od 1.09. do 20.09. wyznacza się okres adaptacyjny dla dzieci, które po raz pierwszy będą uczęszczać do przedszkola. W tym okresie rodzic/opiekun dziecka może - za zgodą dyrektora szkoły - przebywać na terenie szkoły, w wyznaczonym do tego miejscu, tj. na przewiązce, wyjątkowo w sali, w której odbywają się zajęcia. Rodzic/opiekun takiego dziecka podczas całego pobytu w szkole bezwzględnie zasłania nos i usta i zachowuje dystans 2 m od innych osób, dzieci i pracowników szkoły.
Szkoła
- Organizacja zajęć w szkole
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie klas młodszych mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Przy wejściu do budynku szkoły znajduje się płyn do dezynfekowania rąk oraz instrukcja użycia środka dezynfekującego. Wszyscy wchodzący do budynku szkoły obowiązani są do dezynfekcji rąk.
- Rodzice/opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi;
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m;
- dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m;
- opiekunowie/rodzice powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- W celu zapewnienia sposobów szybkiej, skutecznej komunikacji z rodzicami/opiekunami ucznia konieczne jest stworzenie przez każdego wychowawcę bazy numerów telefonicznych oraz adresów mailowych. Ich wykaz powinien zostać niezwłocznie przekazany dyrektorowi szkoły.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, lub jeśli uczeń zgłosi dolegliwości zdrowotne, izoluje ucznia od reszty klasy/grupy w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu). Rodzic niezwłocznie odbiera ucznia ze szkoły. Informację o zdarzeniu pracownik szkoły przekazuje dyrektorowi szkoły.
- Jako miejsce izolacji służy pomieszczenie nr 31 na pierwszym piętrze budynku.
- Zajęcia lekcyjne odbywają się w przypisanej oddziałowi sali lekcyjnej:
-klasa I - sala nr 29 (piętro),
-klasa II - sala nr 5 (parter),
-klasa III - sala nr 6 (parter),
-klasa V - sala nr 23 (piętro),
-klasa VI - sala nr 24 (piętro),
-klasa VII - sala nr 22 (piętro),
-klasa VIII - sala nr 21 (piętro).
- Zajęcia informatyczne oraz zajęcia z programowania odbywają się w sali komputerowej. Po każdych zajęciach nauczyciel zobowiązany jest do dezynfekcji używanego przez uczniów sprzętu.
- Zajęcia edukacyjne z fizyki, biologii i chemii mogą odbywać się w sali nr 40, z tym że po każdych z nich nauczyciel zobowiązany jest do dezynfekcji sprzętu używanego przez uczniów.
- Lekcje wychowania fizycznego odbywają się w miarę możliwości na świeżym powietrzu, a w razie niesprzyjającej pogody w sali gimnastycznej, z tym że używany sprzęt sportowy powinien być dezynfekowany w miarę możliwości po każdych zajęciach. Uczniowie mogą korzystać też ze stołów do tenisa oraz szkolnej siłowni, przy czym osoba prowadząca zajęcia stosuje powyższe zasady dezynfekcji.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej - sala nr 11. Zajęcia powinny mieć charakter indywidualnych czynności dzieci, należy unikać zabaw grupowych. Świetlica wyposażona jest w środki do dezynfekcji. Uczestnicy zajęć korzystają z nich pod okiem opiekuna.
- Uczestnicy zajęć świetlicowych korzystają z własnych materiałów lub przyborów albo przydzielonych indywidualnie przez opiekuna świetlicy. Zabrania się wymieniania przez dzieci zabawkami, materiałami i wyposażeniem.
- Biblioteka szkolna działa w wyznaczonych godzinach. Uczniowie korzystają z niej pojedynczo, z zachowaniem dystansu co najmniej 1,5 m, stosując się do poleceń nauczyciela - bibliotekarza.
- Oddawane przez czytelników książki są składowane na odrębnym stoliku i opatrywane przez bibliotekarza adnotacją dotyczącą daty ich przyjęcia. Książki przechodzą co najmniej dwudniową kwarantannę. Dopiero po niej mogą być przeniesione na odpowiedni regał lub ponownie wypożyczone.
- Termin i sposób wypożyczenia podręczników szkolnych (a także ich zwrotu)i materiałów ćwiczeniowych dla uczniów bibliotekarz ustala z wychowawcą danego oddziału.
- Zajęcia pozalekcyjne, kółka zainteresowań, zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywają się w tych samych salach lekcyjnych, wskazanych przez nauczyciela prowadzącego dane zajęcia, z zachowaniem dystansu między uczniami.
- Zajęcia z pedagogiem i logopedą odbywają się w gabinecie pedagoga - sala nr 19. Po każdych zajęciach należy zdezynfekować pomoce używane przez uczniów.
- Po wejściu do szkoły uczniowie zobowiązani są do zmiany obuwia i pozostawienia okrycia wierzchniego w wyznaczonym boksie szatni:
-boks nr 1 - przedszkole,
-boks nr 2 - oddziały 0 i I ,
-boks nr 3 - oddziały II i III ,
-boks nr 4 - oddziały IV i V ,
-boks nr 5 - oddziały VI i VII ,
-boks nr 6 - oddział VIII.
- W jednym boksie szatni jednocześnie może przebywać nie więcej niż 4 osoby. W razie potrzeby uczeń pozostaje na zewnątrz i czeka, aż ktoś opuści pomieszczenie.
- Zabrania się przesiadywania w szatni. Uczeń po dokonaniu czynności niezwłocznie udaje się pod swoją salę lekcyjną lub po zakończeniu zajęć do domu, starając się unikać kontaktu z innymi.
- W czasie zagrożenia epidemicznego nie organizuje się wyjazdów do kina, teatru, na koncerty itp. Wyjątek stanowią wycieczki rowerowe lub piesze organizowane w miejscach, które gwarantują uniknięcie kontaktu uczniów z osobami trzecimi, lub wyjazdy do miejsc, które objęte są reżimem sanitarnym na podstawie odrębnych przepisów.
- W czasie zagrożenia epidemicznego nie organizuje się na terenie szkoły dyskotek, apeli i innych uroczystości oraz żadnych imprez o charakterze środowiskowym.
- Nauczycieli, rodziców, personel obsługi i uczniów obowiązują na terenie szkoły ogólne zasady higieny:
-dezynfekcja rąk przy wejściu do szkoły;
-częste mycie rąk;
-ochrona podczas kichania i kaszlu - zasłanianie nosa i ust zgiętym łokciem, chusteczką itp.;
-unikanie dotykania oczu, nosa i ust;
-zachowywanie dystansu do innych osób, unikanie bezpośredniego kontaktu.
- Wychowawcy, opiekunowie sal oraz pracownicy obsługi są odpowiedzialni za usunięcie z sal przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach nauczyciel jest obowiązany dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice/opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szufladzie lub na własnej półce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Uczniom zaleca się spożywanie tylko własnych napojów i jedzenia - zakazane jest dzielenie się nim z innymi uczniami.
- Sale lekcyjne, świetlicę, części wspólne (korytarze) należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć, chyba że warunki pogodowe na to nie pozwalają.
- Uczniowie spędzają przerwy na korytarzu, w pobliżu przydzielonej sali lekcyjnej, unikając w miarę możliwości grupowania się i kontaktowania z uczniami z innych oddziałów. Przy sprzyjającej pogodzie przerwy dłuższe niż 5 minut mogą spędzać na świeżym powietrzu, na terenie przy szkole.
- Zabrania się uczniom przebywania bez potrzeby na innych piętrach niż to, na którym znajduje się przydzielona im sala lekcyjna.
- Posiłki w ramach dożywiania dostarcza firma zewnętrzna. Posiłki są wydawane w opakowaniach jednorazowych przez wyznaczonych pracowników obsługi szkoły w sali nr 11. Używa się sztućców jednorazowych. Podczas spożywania posiłków uczniowie różnych oddziałów zachowują dystans, siedząc w wyznaczonych miejscach.
- Wydawanie posiłków odbywa się:
-podczas długiej przerwy (10.25. - 10.45.) dla uczniów klas I - VIII,
-po długiej przerwie(10.45. - 11.05) dla dzieci z oddziałów przedszkolnych.
- Za przyprowadzenie i odprowadzenie ze stołówki dzieci z oddziałów przedszkolnych odpowiada wyznaczony pracownik obsługi.
- Zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, ustala pielęgniarka szkolna, za wiedzą i akceptacją dyrektora szkoły.
- Zabrania się wejścia osób trzecich do budynku szkoły bez zgody dyrektora.
- Pracownicy obsługi
- Unikają kontaktu z opiekunami dzieci, dziećmi oraz osobami je odprowadzającymi, zachowując dystans co najmniej 1,5 metra.
- Przeprowadzają na bieżąco czynności związane z myciem i dezynfekcją powierzchni płaskich w szkole, wszystkich klamek i pochwytów, poręczy, włączników światła w ciągach komunikacyjnych, toalet.
- Po zakończeniu zajęć w oddziałach wietrzą sale, dezynfekują sprzęt, blaty, powierzchnie płaskie oraz dezynfekują toalety i wszystkie użytkowane części szkoły.
- W okresie, gdy dzieci korzystają z urządzeń na placu zabaw, dokonują dezynfekcji poszczególnych urządzeń.
- Wykonanie czynności, o których mowa w p. 3 i 4, potwierdzają podpisem w rejestrze czynności związanych ze sprzątaniem i dezynfekcją.
- Wykonując czynności, o których mowa w p. ś2-4, stosują się ściśle do zaleceń producentów środków dezynfekujących.
- Wykonują swoje czynności, korzystając ze środków ochrony indywidualnej, tj. maseczek, rękawic oraz fartuchów z długim rękawem, w koniecznym zakresie.
- Pilnują przestrzegania norm epidemicznych przez osoby przebywające w szkole.
- Dopilnowują, aby na terenie szkoły przebywały tylko osoby upoważnione.
VII. Postępowanie w razie podejrzenia choroby dziecka w szkole
- W razie wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych w trakcie pobytu dziecka w szkole
należy niezwłocznie odizolować dziecko poprzez wyprowadzenie je z sali i przekazanie pod chwilową opiekę innego nauczyciela nieprowadzącego w danej chwili zajęć z dziećmi lub pracownika obsługi.
- Dziecko powinno zostać odprowadzone do sali izolacyjnej - pomieszczenie nr 31 na pierwszym piętrze. Osoba sprawująca opiekę nad dzieckiem pozostaje z nim do czasu przybycia rodzica, zachowując przy tym dystans co najmniej 2 m.
- Dziecko i jego opiekun przebywające w sali izolacyjnej stosują środki ochrony osobistej - maseczki zakrywające twarz i usta lub przyłbice, rękawice jednorazowe i w razie konieczności fartuchy ochronne.
- Wychowawca lub inna osoba, która stwierdziła wystąpienie symptomów chorobowych, powiadamia natychmiast rodzica dziecka i dyrektora szkoły o zaistniałym fakcie.
- Pomieszczenie, w którym przebywał uczeń zdradzający symptomy chorobowe musi zostać opuszczone przez dzieci i zdezynfekowane przez pracowników obsługi.
- Salę izolacyjną dezynfekują pracownicy obsługi po każdorazowym pobycie w niej dziecka lub innej osoby zdradzającej symptomy chorobowe.
- Dyrektor potwierdza informację o zagrożeniu epidemiologicznym u lekarza lub inspektora sanitarnego oraz ustala z nimi zasady postępowania.
8.Dyrektor powiadamia organ prowadzący szkołę oraz kuratorium oświaty o zagrożeniu epidemiologicznym w szkole.
- Dyrektor powiadamia rodziców o zagrożeniu w sposób zwyczajowo przyjęty w danym szkole, czyli poprzez kontakt mailowy lub telefoniczny wychowawcy oddziału.
VIII. Postępowanie w razie wystąpienia objawów chorobowych u pracownika szkoły
- Do pracy może przyjść osoba zdrowa (nauczyciel, pracownik obsługi) bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- W razie wystąpienia objawów chorobowych w trakcie czynności zawodowych pracownik wkłada maseczkę zasłaniającą usta i nos lub przyłbicę, izoluje się od uczniów i innych pracowników i powiadamia niezwłocznie dyrektora szkoły.
- Dyrektor szkoły wyznacza osobę, która przejmie obowiązki osoby chorej.
- Osoba z objawami chorobowymi niezwłocznie opuszcza szkołę, unikając kontaktu z innymi osobami i zasięga porady lekarza.
- Postępowanie w razie zagrożenia zdrowia uczniów ze względu na sytuację epidemiologiczną
- W przypadku pojawienia się zagrożenia epidemiologicznego (duży wzrost liczby zachorowań w powiecie, ogniska choroby wykryte na terenie gminy lub miejscowości, udokumentowane zarażenie chorobą w szkole) dyrektor zawiesza zajęcia w szkole na czas określony.
2.Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy dzieci, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły.
- Do zawieszenia zajęć potrzebna jest zgoda organu prowadzącego - Gmina Tarnowiec - oraz pozytywna opinia państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Jaśle.
- O zawieszeniu zajęć w oddziałach przedszkolnych dyrektor informuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
- W przypadku, o którym mowa w p. 1., zawieszone zajęcia są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa.